Kolegijum predsjednika Skupštine Crne Gore već duže od godinu i četiri mjeseca se ne izjašnjava o zahtjevu Odbora za antikorupciju da se formira radna grupa koja bi uskladila zakonodavstvo u vezi sa pitanjem javnog objavljivanja matičnih brojeva. Inicijativa je pokrenuta nakon uklanjanja matičnih brojeva sa internet prezentacija Centralnog registra privrednog suda i Uprave za nekretnine. O ovom pitanju će se danas diskutovati na Odboru za antikorupciju u sklopu rasprave o stepenu realizacije zaključaka tog radnog tijela.
Odbor je u januaru prošle godine zaključio da je „za potrebe istraživanja pojava i nosilaca organizovanog kriminala i korupcije, čime se bave istraživači novinari i pojedine NVO, veoma važna dostupnost podataka koji su uklonjeni, a to znači dostupnost JMBG za lica koja su vlasnici privrednih društava ili nepokretnosti.
– Odbor je odlučio da povodom ovog konsultativnog saslušanja predloži kolegijumu predsjednika Skupštine da razmotri to pitanje i donese odluku o formiranju radne grupe sastavljene od predstavnika svih poslaničkih klubova. U isto vrijeme treba da se obezbijedi i zastupljenost predstavnika Odbora za ekonommiju, finansije i budžet, Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu i Odbora za antikorupciju, sa kopredsjedavajućim iz vlasti i opozicije, a koji bi imali za predmet usklađivanje pomenutih propisa – navedeno je u zaključcima.
Predsjednik odbora Predrag Bulatović još 13. januara zatražio je od kolegijuma realizacije zaključaka.
– Još nema zvaničnog odgovora, niti su preduzete bilo kakave radnje na formiranju radne grupe koja bi se bavila ovom tematikom – konstatuje se u materijalu koji će danas razmatrati Odbora za antikorupciju.
Između ostalog, u izvještaju o realizaciji zaključaka navodi se da tokom mandata Ranke Čarapić i Veselina Vučkovića iz Vrhovnog državnog tužilaštva odboru nijesu dostavljene informacije o tome da li su preduzete radnje u cilju ubrzavanja procesa dobijanja potrebnih informacija povodom slučaja „Telekom“. Odbor je povodom višemilionskih ugovora EPCG za konsultantske usluge dobio odgovor samo od vrhovnog državnog tužioca, dok Ministarstvo ekonomije, Savjet za privatizaciju i Uprava za javne nabavke nijesu odgovorili na dopise. Napominju i da od Državne revizorske institucije i Ministarstva ekonomije nijesu dobili tražene podatke o slučaju organizacije za ostvarivanje autorskih prava PAM.
U osvrtu na dosadašnji rad odbora, nevedeno je da izostaju konkretni rezultati na polju realizacije pojedinih zaključaka.
– Odgovori na zaključke nadležnih državnih organa uglavnom se dostavljaju odboru, ali sadrže dosta ograničene informacije. Izostalo je u značajnoj mjeri postupanje nadležnih organa na zaključke, kao i kontinuirano obavještavanje nadležnih organa kako bi odbor uvijek bio u mogućnosti da prati tok postupka koji državni organi sprovode – kaže se u izvještaju.
Konstatuje se da bi zaključci u većoj mjeri trebalo da imaju karakter obaveznosti za sve državne organe i da se oni moraju sprovoditi jer to „proizilazi iz ustavne pozicije Skupštine Crne Gore u odnosu na državne organe, tijela i institucije čiji rad odbor nadzire”.
V.R.
Nesklad
U izvještaju se konstatuje da u dosadašnjem radu odbora postoji nesklad između donesenih zaključaka i obavezne primjene.
– Državni organi nerijetko imaju drugačiji stav o pitanjima o kojima je odbor usvojio zaključke. Pojedini državni organi odboru nisu dostavili tražene informacije, što u značajnoj mjeri onemogućava efikasan rad odbora i realizaciju zaključaka – navedeno je u dokumentu.
Izvor: Dnevna novina ”DAN”