Tužbu protiv Agencije za sprečavanje korupcije, pred Upravnim sudom, koja ni nakon više od tri mjeseca nije postupila po zahtjevu i pokrenula postupak utvrđivanja sukoba interesa u vršenju javnih funkcija za 11 odbornika u Skupštini Glavnog grada podnio je Nikola Jovanović, funkcioner Demokratskog fronta.
Odgovor da li su u konfliktu interesa funkcioner DF-a tražio je za odbornike DPS-a Nermina Abdića koji je direktor Urgentnog centra, Momčila Vujoševića, direktora Službenog lista Crne Gore, Đorđinu Lakić, direktora Fonda za obeštećenje, Nebojšu Kavarića, direktora Doma zdravlja, Nenada Vujoševića, pomoćnika direktora Agencije za stanovanje, Vladimira Rajčića, šefa Biroa za ekonomsku saradnju i podršku biznis zajednici, Mariju Đuričković, šefa naplate u Vodovodu, Ivanu Abdić, šefa u Elektroprivredi, Natašu Tomović, koja je obavljala funkciju direktora JPU „Đina Vrbica” i Zoju Bojanić Lalović, direktora Gimnazije „Slobodan Škerović” koja je bila i odbornik DPS-a. Na Jovanovićevom spisku je i Jovan Rabrenović, odbornik LP-a, koji je ujedno i pomoćnik direktora Deponije.
Jovanović navodi da više od tri mjeseca nema nikakav odgovor, a ni postupanje Agencije za sprečavanje korupcije, iako je po zakonu bila dužna da odmah pokrene postupak i utvrdi da li odbornici obavljaju nespojive funkcije.
-Odgovornost za grubo kršenje zakona je na direktoru Agencije koji je bio dužan da ovlasti lice koje će da vodi postupak, a da nakon utvrđivanja svih činjenica nakon okončanja postupka, donese konačnu odluku da li javni funkcioner krši zakon ili ne. Kompletna procedura u ovom postupku je morala biti gotova u 30, odnosno najduže u 45 dana, kako to predviđaju pravila upravnog postupka koja se primjenjuju u ovoj situaciji. Očigledno direktor Agencije Sreten Radonjić, zbog političke pripadnosti ili povezanosti sa DPS-om ne želi da pokrene ovaj postupak i svjesno zloupotrebljava službeni položaj ne bi li omogućio odbornicima DPS-a da i dalje budu direktori u državnim i lokalnim preduzećima. Agencija se u ovom slučaju stavila u potpunosti u funkciji zaštite funkcionera DPS-a, što nije prvi put. Apsolutno je jasno da tu ne postoji volje niti institucionalne zrelosti da se Zakon o sprečavanju korupcije primijeni na funkcionere DPS-a koji su i u ovom slučaju stavljeni iznad zakona – naveo je Jovanović.
Jovanović navodi da je tužbu Upravnom sudu podnio sa ciljem da se Agencija pravno primora da pokrene postupak.
– Nezajažljivost DPS funkcionera za obavljanjem više funkcija je suprotna zakonu ali ih očigledno u institucijama nema ko, ili ih ne smije niko, primorati da taj zakon poštuju – smatra Jovanović.
On kao bitnu činjenicu u čitavoj priči navodi to što javni funkcioner koji bude razriješen u ovom postupku ne može vršiti javnu funkciju, odnosno poslove državnog službenika u periodu od četiri godine od dana razrešenja.
– Zbog svega ovoga, jasni su motivi zbog kojih Radonjić ne želi da pokrene postupke i uopšte ga ne tangira to što time grubo krši zakon jer zna da ima političku zaštitu od DPS-a za neprocesuiranje funkcionera DPS-a. Poručujem mu da je u zabludi ako misli da čitavu ovu stvar može da ignoriše i da to što DPS stoji iza njegovog nepostupanja u daljem toku stvari neće značiti njegovo aboliranje od odgovornosti. Tužba Upravnom sudu samo je prvi korak u tom pravcu – zaključuje Jovanović.
