Opozicija u Crnoj Gori ima mnogo prostora da aktuelnu vlast pošalje na smetilište istorije,.Međutim, ona se, izgleda, odlučila da nestane u međusobnim svađama, sujetama, liderstvima i ostalim glupostima nedostojnim ozbiljne politike.
Đukanoviću je to uveliko pomoglo da se izbori s unutrašnjim problemima i sukobima koji su kulminirali u poznatoj „aferi Marović”, ali i brojnim drugim koje su se manje ili više manifestovale u javnosti, a koje ga nijesu uzdrmale u mjeri koliko se to moglo očekivati. Bez obzira na sve, očekivano je da u vremenima koja dolaze pritisci sa strane, ali i unutar DPS-a budu sve jači. Kako će se s tim problemima Đukanović nositi, ostaje da se vidi, ali u svakom slučaju, onima koji su dugo u prvim redovima opozicione borbe neće biti prijatno ukoliko opozicija u najkraće vrijeme ne usaglasi zajedničku strategiju djelovanja. Neće biti lako ni Crnoj Gori koja se pogubila u podjelama i koja svoju budućnost ne želi temeljiti na perifernim, već na strateškim pitanjima. Nedopustivo je da oni koji su opustošili Crnu Goru sebe predstavljaju njenim zaštitnicima, kao što je nedopustivo da bilo koja aktuelna politička snaga u Crnoj Gori sebe smatra jedinom alternativom, ove i ovakve vlasti, pri činjenici da u biračkom tijelu nijedna sama nema uporište u mjeri potrebnoj da bez pomoći drugih preuzme vlast. Na našu veliku nesreću, u Crnoj Gori je najviše onih koji se pozivaju na ništa umjesto na nešto. Isprazna retorika koja se zasniva na lažima i praznim obećanjima sve manje će se primati kod građana. Mnogo je u Crnoj Gori onih koji od izbora do izbora žive u čekanju da će se nešto promijeniti. U tom čekanju postajemo sve bezopasniji. Obmana čekanja koju neke partije dugo zagovaraju, da će se nešto samo po sebi promijeniti, umrtvila je našu snagu i pretvorila nas u društvo bez cilja. Dok život jednima prolazi u uzaludnom čekanju, drugi dobijaju i bez najmanjeg čekanja sve što žele. Znam mnogo onih koji su u politiku ušli kao beskompromisni borci, sa stavom, da bi danas postali ono čemu su se rugali. Postali su najobičniji šraf u mašineriji koja je od njih napravila obične klimoglavce i potrčke. To je rezultat straha najvećeg broja političara, ali nažalost i građana, da se ne suprotstave jačem od sebe da ne bi izgubili položaj koji imaju, da se ne zaustavi njihova karijera koju su, čim su postali dio mašinerije, podredili ličnim interesima. S takvim ličnostima ne možemo i nećemo promijeniti stanje u kojem se nalazimo. Ne može da se promijeni Crna Gora, a da sve ostane isto. Da Milo vlada, a da se opozicija međusobno svađa. Da se svi zabarikadiramo u partijske rovove i režimo jedni na druge. Da bi se promijenila Crna Gora, svako od nas mora, pomalo da se promijeni. Da se promijeni u svom pristupu problemima, u izboru metoda borbe u kojoj ćemo osvojiti slobodu u svom mentalitetu, u radnim navikama. Zatajili smo svi – i radnici, i seljaci, i intelektualci, i studenti koji su uvijek bili avangarda. Aktivirali su se lopovi i kriminalci koji sve poluge države čvrsto drže u svojim rukama. Moć vlasti i novca je njihovo moćno oružje kojim ubijaju svaku nadu.
Pitaju me moji prijatelji, ali i mnogi drugi, što se dešava sa intelektualnom elitom. Zašto ćuti? Ima li među njom iko ko bi imao snage da kormilo upravljanja državom preuzme u svoje ruke, za dobro Crne Gore i njenih građana? Reklo bi se, na prvi pogled, da nema. No, bila bi tragedija kada bi to zaista tako i bilo. Veliki pjesnik je rekao da dođu vremena kada mudri zaćute, a budale progovore. Možda je upravo to vrijeme koje živimo, a koje neobjašnjivo dugo traje. Režim treba da ima svakodnevno problem sa opozicionim idejama i inicijativama, ali opozicija sem tog načina borbe mora mirnim, građanskim protestima pokazati da postoji, da pravi raspoloženje i atmosferu za promjene na svakom koraku složno i civilizovano. Glavna poenta borbe je da režim zna da se narod nije uplašio. Vjera u političku borbu koju opozicija decenijama vodi nije urušena, ali se urušila vjera u mnoge političare koje smo isturali da budu na čelu te političke borbe. Crnogorci ne doživljaju državu kao demokratsku tvorevinu u kojoj se na osnovu sopstvenih mogućnosti treba izboriti za najbolji život, već kao mehanizam u kome se podaništvo najbolje nagrađuje. Zato i u opozicionim partijama nema dovoljno onih koji su spremni udariti šakom o sto i narediti svojim liderima da slušaju glas naroda, koji godinama čeka da se opozicija ujedini, svjesni da je to jedini način da se diktatorski režim pobijedi na izborima. To što dio opozicije odbacuje svaku inicijativu o međusobnoj saradnji oko zajedničkog cilja, a to je smjena režima pokazatelj je da oni nijesu spremni da osvoje slobodu, jer sloboda sa sobom nosi odgovornost, a podaništvo režimu ili mentorima sa strane omogućava prosječnim kadrovima da se iskažu u pravom svjetlu. Smjena režima ne zavisi od toga da li će se dio opozicije vratiti u parlament, a dio i dalje bojkotovati, a pritom se međusobno svađati. Niti od toga zavisi da li će doći do vandrednih parlamentarnih izbora. Pritisak na režim se jedino može izvršiti ako se opozicija ujedini i ako kao jedini cilj postavi smjenu režima, a ne promjenu programa partija na kojima se temelji njihovo postojanje. Jedinstvo na predsjedničkim izborima i pobjeda zajedničkog opozicionog kandidata, koji bi uz to bio nestranačka ličnost, bilo je i ostalo jedina mogućnost za raspisivanje vandrednih parlamentarnih izbora i svih ostalih izbora na kojima bi konačno bili poraženi i režim i mešetari sa Zapada koji ga podržavaju. Sve ostalo je mlaćenje prazne slame. Naravno, apsolutna moć jednog čovjeka je proporcionalna nemoći društva u kome apsolutista vlada. Da li smo mi kao društvo svjesno prihvatili takvu ulogu?
DAN