- Нова стратегија економског развоја
Стратегија економског развоја Црне Горе коју Демократска народна партија нуди грађанима заснована је на отварању нових радних мјеста кроз покретање производње, подстицање извоза домаћих производа и привлачење одговорних инвеститора. Демократска народна партија сматра да стратегија економског развоја Црне Горе треба да почива на развоју пољопривреде, туризма и енергетике, као стратешких грана привреде, уз примјену савремених стандарда и рјешења, и стално улагање у образовање стручног кадра.
Планирање економског развоја треба да започне од анализе досадашњих ефеката економске политике. Стратегија економског развоја коју нуди Демократска народна партија представља одговор на крајње забрињавајуће економске показатеље, посебно у погледу спољнотрговинске размјене наше земље. Црна Гора има неприхватљиво висок спољнотрговински дефицит, због чега смо као држава постали увозно зависни. Забрињавајуће стање у економији карактерише уништавање и запостављање сопствених привредних капацитета због омогућавања профита уском кругу појединаца. Велики развојни потенцијали Црне Горе нијесу ни приближно искоришћени. С друге стране, природни и привредни ресурси, коришћени приликом реализације инвестиција и процеса приватизација, нијесу довели до пораста привредне активности, повећања запослености и укупног економског развоја. За Демократску народну партију је потпуно неприхватљиво да у оним привредним областима, у којима постоји потенцијал за производњу и извоз, Црна Гора највише увози. Увјерени смо да наша земља може задовољити потребе свог тржишта у многим областима економског живота, користећи своје ресурсе и стварајући своје производне капацитете.
Демократска народна партија се залаже за развојну политику, којом ће бити дјелотворно искоришћени сви људски, материјални и природни потенцијали Црне Горе у циљу остварења друштвеног благостања и подизања животног стандарда грађана. Потенцијал наше државе који сматрамо посебно значајним и коме ћемо дати могућност да најприје дође до изражаја јесу млади, школовани, способни и креативни чланови друштва.
Демократска народна партија даће свој пуни допринос да се обезбиједе: одржив привредни раст уз остварење квалитетних и легалних инвестиција, пуна запосленост, цјеновна стабилност, унапређење конкурентности привреде, пораст извоза, развномјерни регионални развој, оптимално и одговорно искоришћавање свих потенцијала за развој пољопривреде, туризма, енергетике и других привредних грана, уз ефикасну заштиту животне средине. Приходи од даљег процеса приватизације државне имовине морају бити у функцији равномјерног економског развоја Црне Горе, а не у функцији куповине социјалног мира, или незаконитог богаћења привилегованих појединаца.
Демократска народна партија ће инсистирати да се законским и институционалним механизмима, а онда и валоризацијом домаћих економских потенцијала, заштити домаће тржиште од нелојалне конкуренције и монопола интересних група. Строга контрола и ригорозно санкционисање нелојалне конкуренције, и злоупотребе монопола на тржишту, је европски стандард, који, по нама, мора бити стриктно примијењен у циљу економског и привредног опоравка Црне Горе.
Укупан привредни развој треба да буде заснован на развоју три стратешке привредне гране: пољопривреде, туризма и енергетике. Политика развоја треба да буде усмјерена на обезбјеђивање енергетске самодовољности, покривање потреба туристичке привреде и домаћег тржишта прехрамбеним производима, растом извоза којим би се покрили трошкови увоза. Залажемо се за привлачење одговорних инвеститора, који би да легално послују и повећају извозни потенцијал наше привреде, као и да се с државног нивоа пружи вишестрана подршка компанијама које се баве извозом. Наша привреда се мора градити на начин да издржи притисак конкуренције, и задовољи строге захтјеве на тржишту Европске уније. За остварење овог циља Демократска народна партија ће дефинисати области привреде, у којима је могуће остварити компаративну предност Црне Горе, и уложити у производе, препознатљиве и довољно квалитетне да одоле конкуренцији.
Инсистираћемо на реализацији и довршетку кључних инфраструктурних пројеката у области енергетике, саобраћаја и комуналне привреде. Равномјеран и интензиван развој саобраћајне инфраструктуре, којим би се побољшала унутрашња повезаност, као и повезаност са државама региона и свијета, видимо као једну од основних претпоставки укупног економског развоја Црне Горе.
Демократска народна партија се залаже за оптимално коришћење ресурса, којима располажемо посебно на сјеверу државе, за развој дрвопрерађивачке индустрије, нарочито финалне прераде. Посебно ћемо водити рачуна да концесије за експлоатацију шумског богатства буду додијељене одговорним концесионарима уз стриктно поштовање закона. Залажемо се за доношење плана заштите и начина експлоатације шума, и строго санцкионисање бесправне сјече, крађе и шверца дрвета. Одлучно ћемо захтијевати да се област инвестиција и концесија уведе у легалне токове. Обезбиједићемо досљедну примјену усвојених стратешких докумената, и нећемо дозволити да они остану мртво слово на папиру. Инсистираћемо да се у најскорије вријеме створе сви неопходни предуслови, и заврше све припреме администрације, како на државном, тако и на локалном нивоу, за оптимално коришћење средстава из претприступне помоћи Европске уније.
Црна Гора треба да остварује сарадњу с међународним финансијским институцијама, при чему треба водити рачуна да се ограничи задуживање државе, и у највећој мјери, и превасходно, искористи државни капитал за финансирање развојних пројеката. Мала и средња предузећа Демократска народна партија сматра посебно важним покретачем економског развоја, и повећања радних мјеста, а самим тим и социјалних интеграција. Радићемо на стварању амбијента институционалне подршке малом и средњем бизнису кроз подизање нивоа знања, јачање конкурентности домаће привреде, као и кроз систем олакшица и субвенција за подстицање извоза.
- Пуна запосленост
Квалитет животног стандарда у највећој мјери зависи од степена запослености, затим висине и сигурности плата и других примања. По подацима Уједињених Нација, Црна Гора има више од 100.000 незапослених грађана, од чега је велики проценат лица с високим образовањем. Демократска народна партија сматра да у ситуацији овако високе незапослености треба предузети хитне мјере, промијенити до сада вођену економску политику, и фокусирати се на борбу против незапослености. Наше је становиште да је у Црној Гори не само могуће значајно смањити незапосленост, већ је остварива пуна запосленост радно способног становништва, што представља социјални и економски циљ. Пуна запосленост едуковане радне снаге један је од кључних предуслова за укупан привредни развој и економски раст земље.
Основни предуслов остварења пуне запослености у Црној Гори огледа се у оптималном коришћењу расположивих ресурса за покретање привреде и отварање продуктивних и одрживих радних мјеста у реалној економији. Стручно оспособљавање лица са стеченим високим образовањем, за које држава данас издваја преко 10 милиона еура годишње, треба да буде реализовано кроз ангажман на продуктивним и одрживим радним мјестима, на којим би млади могли наставити да граде своју професионалну каријеру.
- Ревизија приватизација
У поступку приватизације актуелна власт је продала близу 200 предузећа, практично све постојеће производне капацитете, којима је располагала Црна Гора. Процес приватизације је спроведен уз велико присуство организованог криминала и корупције. Спроведена приватизација нити је имала развојну, нити социјалну димензију, и није коришћена за покретање привредног развоја, већ за покривање огромног дефицита у платном билансу, одржавање финансијске стабилности и социјалног мира. Због тога су негативни ефекти спроведених приватизација у Црној Гори неупоредиво већи од позитивних. Увођење предузећа у стечај, отпуштање запослених, односно смањивање њихових права, девастација ресурса, пљачка државне имовине, и непоштовање обавеза проистеклих из закона и уговора, основна су обиљежја досадашњег процеса приватизације. Више стотина приватизованих фирми отишло је под стечај а већина банкротирала. Суочавамо се са трендом да банкротирају све већа и све важнија предузећа, која су претходно приватизована. Само у периоду 2008 – 2013. г. у Црној Гори је 25.000 радника остало без посла, од којих је већина радила у предузећима, обухваћеним процесом приватизације.
Демократска народна партија је опредијељена за промјену досадашње политике, са циљем да се у процесу приватизације оствари развојна и социјална компонента ово сегмента економских реформи. Први корак у том правцу је ревизија свих досад спроведених приватизација. Демократска народна партија ће учинити јавним све приватизационе уговоре и договоре, које је неко постигао у име Владе и државе Црне Горе. Потребно је повећати позитивне ефекте овог процеса, и обновити повјерење јавности у овај облик економских реформи. У том циљу Демократска народна партија се залаже за одузимање нелегално стечене имовине, за ослобађање привредних и природних ресурса Црне Горе, заробљених у поступку приватизације, након чега би се изнова покренуо приватизациони циклус у легалном и регуларном амбијенту.
- Регулаторна улога државе
Тржиште и конкуренција су неопходни у оквиру демократски установљеног амбијента. Међутим, Демократска народна партија је против нерегулисаног тржишта и неутралне позиције државе. Ми се залажемо да држава, сходно законима, регулише и контролише процесе на тржишту, а не да то чине отуђене и моћне интересне групе. Само тржиште не може да обезбиједи праведну расподјелу друштвеног богатства, нити може водити бригу о здрављу, образовању, социјалној политици, животној средини… Због тога сматрамо да је потребно обезбиједити демократску контролу и усмјеравање економских токова од стране државе, на начин који не би угрозио функционисање тржишта, а који би заштитио државне интересе и отклонио негативне ефекте тржишне привреде. Демократска народна партија се залаже да држава успостави општи оквир за привредни развој, да служи јавном а не приватном интересу, да контролише различите облике привредне моћи и спријечи злоупотребу монополског положаја. Држава треба и да регулише односе на тржишту рада и обезбиједи већи квалитет живота у свим сферама. Регулативне мјере државе треба да иду у правцу задовољења одређених потреба друштва, да се подстиче конкурентност привреде, већа економска и финансијска стабилност и унаприједи привредни развој. Указујемо на потребу одређеног степена усмјеравања и регулисања тржишних механизама од стране државе у складу с њеним стратешким интересима и развојним императивима.
Демократска народна партија се снажно противи доктрини апсолутне приватизације, и залаже се за привреду у којој коегзистирају приватно и државно власништво. Наше опредјељење је да стратешке ресурсе Црне Горе треба сачувати у државном власништву, и од њих направити окосницу привредног развоја. Сматрамо да Црна Гора располаже ресурсима и привредним потенцијалима за које је од изузетног значаја да буду у државном власништву и под државном контролом.
Демократска народна партија ће захтијевати друштвено одговорно и законито располагање ресурсима и имовином која је остала у власништву државе, и примјену строгих санкција према онима који су, кроз неодговорно и незаконито управљање државном имовином и ресурсима, нанијели вишемилионску штету држави.
- Равномјеран регионални развој
У Црној Гори постоје изражене разлике у развоју региона. Инвестициона политика, коју је карактерисао примат партијских и приватних интереса над економском и развојном логиком, довела је до тога да широм Црне Горе имамо запостављене средине и подручја, суочена с бројним проблемима и изазовима голог опстанка. Неодговорном политиком створен је вишак радне снаге а мањак радних мјеста у градовима, док на другој страни села и неразвијена мјеста остају пуста. Симболична улагања државе као и усвојени закони и стратегије регионалног развоја служе за стварање привида бриге државе о неразвијеним срединама и општинама. Одређене средине се у континуитету дискриминишу по политичкој и националној основи. Становнике појединих подручја актуелна власт плански одржава у стању сиромаштва и економске зависности у циљу ефикасније реализације пројекта предизборних притисака и уцјена. Такође, поједине просторе власт гледа искључиво кроз ресурсе које треба ставити у функцију богаћења уског круга појединаца.
Сјевер Црне Горе заостаје по свим параметрима, без обзира што су на на овом простору концентрисани највећи развојни понтецијали. Привредни и природни ресурси на сјеверу заробљени су или девастирани након спроведеног процеса приватизације уз велико учешће организованог криминала и корупције, као и неодговорне и незаконите политике концесија. Демократска народна партија сматра да су сјеверу су потребне ургентне мјере у виду значајнијег улагања у инфраструктуру и покретања привреде с циљем унапређења квалитета живота и задржавања људи на том простору. Залагаћемо се за финансирање инфраструктурних пројеката од приоритетног и виталног значаја. Даћемо снажан допринос да се на сјеверу у најскорије вријеме реализују велике инвестиције и отворе нова радна мјеста која ће бити продуктивна и одржива.
Демократска народна партија ће водити политику равномјерног регионалног развоја која би почивала на принципу економске оправданости и оптималне искоришћености ресурса, али и на принципу социјалне правде и солидарности. Препознајемо изузетне потенцијале и специфичности свих средина, и у складу с тим планирамо да стратешки приступимо њиховом економском развоју, уз успостављање ефикасне сарадње државе, локалне власти и становништва. Увјерени смо да државна подршка у виду егализационог фонда не представља довољно средство очувања и опоравка неразвијених средина, ако се ургентно не покрене привредна активност и отворе производни капацитети. Држава треба да постане ангажован партнер локалним самоуправама како би се оне у што скорије вријеме оспособиле да кандидују пројекте и обезбиједе значајна средства из фондова Европске уније.
Демократска народна партија подржава модел суштинске децентрализације власти и одлучивања на свим нивоима, уз обавезно учешће грађана и цивилног друштва. Потребно је креирати систем по коме би највећи дио прихода, који се остваре у једној средини, у ту средину био и уложен. Залажемо се да државне и приватне компаније исказују друштвену одговорност и улажу у развој средина у којима послују и чије ресурсе користе за остварење профита.
Формална децентрализација на нивоу државне управе мора бити праћена обезбјеђивањем финансијске аутономије локалних самоуправа. Легитимни захтјеви и закључци локалних парламената треба да обавезују државне органе, а не да буду предмет игнорисања и одбацивања од стране централне власти.
- Развој пољопривреде и села
Демократска народна партија сматра да пољопривреда треба да постане стратешка привредна грана у Црној Гори. И поред чињенице да је процес урбанизације у замаху, учешће становништва које живи у руралном подручју Црне Горе износи 37%. Увоз хране је тренутно седам пута већи од извоза. Црна Гора увози 430 милиона еура прехрамбених производа, или 1,2 милиона еура дневно. Снажно се противимо постојећем концепту развоја пољопривреде, који је прилагођен монополистима и увозничком лобију, амбијенту корупције и организованог криминала, а не развојним потребама Црне Горе.
Демократска народна партија је увјерена да Црна Гора има све претпоставке да задовољи потребе домаћег тржишта и своје туристичке привреде за пољопривредним производима. Залажемо се да се пољопривредна политика стратешки усклади с потребама наше туристичке привреде. Даћемо снажан допринос да Црна Гора постане препознатљива по органској пољопривреди, односно производњи здраве хране. За остварење овог циља неопходне су ургентне мјере и суштински заокрет од садашњег концепта развоја пољопривреде у правцу стварања конкурентне и извозно оријентисане пољопривредне производње, која би била усклађена с европским стандардима. Наше је опредјељење да држава помогне и подржи пољопривреднике да издрже притисак увођења европских прописа и стандарда.
Основно залагање Демократске народне партије у области пољопривреде и руралног развоја слиједиће потребу да Црна Гора не увози оне пољопривредне производе које може да сама произведе и извози. Ми тежимо томе да се искористи чињеница да свака општина у Црној Гори има потенцијал за развој прерађивачке пољопривреде.
Пољопривредницима и пољопривредној производњи у Црној Гори је потребна снажна и континуирана подршка државе, прије свега кроз планско улагање у очување ресурса, обезбјеђивање повољних кредита и субвенција за пољопривреднике. Неопходно је обезбиједити неупоредиво већа издвајања државе за развој пољопривреде. Демократска народна партија ће инсистирати да висина агробуџета износи најмање 5% укупног буџета Црне Горе. Залажемо се да држава формира аграрни фонд који би обезбјеђивао гаранције за добијање пољоприведних кредита. Такође, тражићемо да се највећи дио екстерних кредитних задужења државе усмјери на подршку развоју пољопривредне производње.
Демократска народна патија се залаже да се на стратешки начин приступи рјешавању проблема уситњених посједа и пропадања пољопривредног земљишта. Сматрамо неопходним да се плански осмисли и подржи развој сточарства и воћарства како би повећали извоз и елиминисали зависност од увоза. Држава треба да пружи значајнију финансијску и логистичку подршку оснивању сточарских фарми и развоју сточарства. Потребно је подстаћи оснивање јаких извозних компанија способних да реализују извоз тржишних вишкова на тржишта региона и шире.
Демократска народна партија ће захтијевати да држава заштити своје пољопривредне производе ознакама географског поријекла и подржи производњу што већег броја пољопривредних производа Црне Горе који имају потенцијал да постану конкурентни и препознатљиви. Значајан број црногорских производа, међу којима су вина, пршут, сиреви, минералне воде, мед, аутохтоне сорте маслина и маслиновог уља, треба да постану бренд. Сматрамо да држава свим расположивим средствима треба да помогне развој кооператива (кластера) у циљу јачања ефикасности и конкурентности пољопривредне производње. Сузбијањем сиве економије спријечићемо да храна из увоза буде јефтинија од оне која се производи у Црној Гори, чиме ћемо подстаћи продају домаћих пољопривредних производа. Потребно је да државне институције санкционишу злоупотребу монополског положаја, нелојалну конкуренцију, и неутралишу снажан утицај увозничког лобија у овој области.
Инсистираћемо да држава пољопривредним произвођачима обезбиједи приступ кредитним средствима под једнаким условима. Субвенције пољопривредницима морају бити подијељене транспарентно и у складу са законом и познатим критеријумима, а не на основу партијске припадности. Залажемо се да донације државе буду распоређене по принципу равномјерног регионалног развоја, односно по принципу већег улагања у мање развијене дјелове државе, а да износ субвенција које обезбјеђује држава задовољи основне потребе пољопривредника и покрије трошкове производње. Иницираћемо усвајање закона о агробуџету којим ће се јасно дефинисати приоритети, прописати принципи и правила за подјелу средстава опредијељених за пољопривреду, и предвидјети санкције за оне који злоупотребљавају државни новац намијењен за развој ове привредне гране.
Демократсна народна партија се залаже да Црна Гора унаприједи трговинску размјену пољопривредним производима, посебно са Србијом, као и са свим другим потписницима ЦЕФТА споразума и чланицама Европске уније. Поред тога, Црна Гора треба да изгради још снажније трговинске односе с Руском Федерацијом, и одлучно искористи могућност извоза пољопривредних производа на ово велико тржиште.
Унапређење пољопривредне производње подразумијева и нове инвестиције у инфраструктуру на сеоском подручју у циљу развоја пољопривреде и задржавања људи на њиховим пољопривредним газдинствима. Обезбиједићемо да се плански и кроз различите мјере побољша животни стандард и друштвени положај људи који живе на селу. Црна Гора не смије дозволити да њени пољопривредни произвођачи буду у положају социјалних случајева. Пољопривредни производи морају имати реалне цијене, односно морају бити подстицајни за пољопривреднике.
- Развој туризма
Црна Гора има бројне расположиве ресурсе за развој туризма. Ресурси којима располажемо могу да нам омогуће да постанемо озбиљна конкуренција и најпознатијим европским и свјетским туристичким дестинацијама. Демократска народна партија сматра да Црна Гора, сходно расположивим ресурсима, савременим трендовима, и својој традицији, треба да пронађе баланс између елитног и масовног туризма. Туристичка понуда Црне Горе треба да буде осмишљена и организована на начин да привуче туристе током цијеле године. Кроз развој капацитета за спортски, здравствени и конгресни туризам видимо шансу да продужимо туристичку сезону у Црној Гори која је данас недопустиво кратка. Демократска народна партија ће обезбиједити да држава уложи значајнија средства у обогаћивање туристичке понуде и искоришћавање свих расположивих ресурса за развој туризма и промоцију Црне Горе као туристичке дестинације. Улагања приоритетно треба извршити у обнављање урушене и изградњу нове туристичке инфраструктуре, посебно на сјеверу, али и у креирање разноврсних садржаја који би подигли квалитет туристичке понуде. Посебно истичемо значај изградње и развоја инфраструктуре за спортски туризам како на сјеверу, тако и на југу државе. Залажемо се за ревитализацију и искоришћавање аутентичних сеоских подручја за развој различитих видова туризма, што може не само обогатити нашу туристичку понуду, већ и довести до смањења сиромаштва и незапослености на сеоском подручју. Због све веће заинтересованости, и начина живљења у европским државама, ова туристичка понуда може Црну Гору учинити препознатљивом, конкурентном и привлачном дестинацијом. Омогућићемо да развоју сеоског и планинског туризма држава приступи на одговоран и стратешки начин. Залажемо се да се с државног нивоа води брига о обнови и заштити културно-историјских споменика, који имају своју привлачност и атрактивност за туристе.
Сматрамо да ниво цијена у туристичкој понуди Црне Горе треба да одговара квалитету услуга, како би се спријечио одлив туриста у друге, конкурентније туристичке дестинације. Залажемо се да се на нивоу државних и локалних институција ради редовна анализа квалитета пружених туристичких услуга, и да се, сходно показатељима, предузму мјере да се уочени проблеми и слабости отклоне. Улагања у развој туристичке понуде и капацитета морају бити вршена по принцпипу равномјерног регионалног развоја. Црна Гора се мора с подједнаком пажњом и бригом односити према свим својим потенцијалима за развој туризма. За нас је недопустива дискриминација и запостављање појединих подручја по политичкој или националној основи, односно фаворизовање одређених подручја и градова у односу на друге.
Демократска народна партија ће одлучно захтијевати да се ослободе сви туристички капацитети Црне Горе, који су заробљени у досадашњем процесу приватизације, и да се поново ставе у функцију. Залажемо се да одређени стратешки значајни туристички ресурси остану у државном власништву, и да држава уложи у њихову валоризацију.
Демократска народна партија ће користити сва расположива политичка и правна средства да се заустави дивља градња, која је узела маха посебно на подручјима која имају потенцијал за развој туризма, и да се спријечи даља девастација простора и животне средине. Отворићемо простор за долазак озбиљних и одговорних инвеститора који ће, поштујући законе и уговорне обавезе, донијети квалитет више туристичкој понуди Црне Горе. Залажемо се да се такозваним лоу кост компанијама отвори простор за рад у Црној Гори, као и да се пронађе начин да национална авиокомпанија спусти цијене својих услуга, како би појачали конкурентност наше туристичке привреде.
- Развој енергетике
У Црној Гори постоји највећи застој у изградњи нових извора енергије у региону. Суочени смо с високом зависношћу од увоза енергената (100% – нафтни деривати, и око 40% – електрична енергија), као и с високим процентом неискоришћеног хидропотенцијала (око 80%). Такође, Црна Гора има низак степен енергетске ефикасности, док учешће енергетике у БДП-у Црне Горе износи свега 6%. Енергетски дефицит у претходним годинама је готово био раван производњи енергије на годишњем нивоу, што значи да постоји реална потреба да се поменута производња барем дуплира.
Укупни енергетски хидропотенцијал Црне Горе износи преко 9.800 GWh, билансне резерве угља износе више од 230.000.000t, а експлоатационе више од 190.000.000t. Ако се томе дода да Црна Гора користи само 17% технички искористивог хидроенергетског потенцијала, евидентно је да се кроз валоризацију енергетских ресурса може на најефикаснији начин постићи енергетска самодовољност, али и унаприједити укупна економска ситуација у Црној Гори.
Наша земља има знатне биоенергетске потенцијале, а највећи су садржани у шумском, виноградарском, воћарском, дрвноиндустријском остатку, и другим структурама примарног и секундарног отпада. Оправданост коришћења свих расположивих енергетских извора у Црној Гори огледа се и кроз постојање потребе за већом производњом енергије, али и за ефикаснијом заштитом животне средине. Наше је опредјељење да се са државног нивоа стратешки осмисли и стимулише развој обновљивих извора енергије. Потребно је предвидјети пореске олакшице за увођење и примјену технологије, на којој се заснива производња обновљиве – соларне енергије, енергије из вјетра, из биомасе…
Демократска народна партија је увјерена да Црна Гора може обезбиједити енергетску самодовољност, а да притом не угрози развој других привредних грана, свој еко-систем и виталне природне ресурсе, којима располаже. Енергетску самодовољност Црне Горе обезбиједићемо кроз рационално коришћење, одржавање и обнављање постојећих извора енергије, као и кроз изградњу нових извора енергије на бази потенцијала биомасе, водотока и вјетра. Донијећемо нову дугорочну стратегију развоја енергетике, којом би било предвиђено да кључни енергетски потенцијали остану у власништву државе. Демократска народна партија сматра да је потребно преиспитати процес приватизације Електропривреде Црне Горе, и обезбиједити професионално, транспарентно и ефикасно управљање овим предузећем.
- Макроекономска политика
Црна Гора се налази пред дужничким ропством, и њени главни макроекономски показатељи су крајње забрињавајући. Изворни приходи буџета не могу да сервисирају ни основне потребе и текућу потрошњу. Додатно оптерећење представљају приспјеле обавезе, штетни уговори и неодговорно издате гаранције. Црна Гора наставља да се задужује по високим каматама. Привредна активност је у паду, а изражен је буџетски дефицит у дужем временском периоду. Неликвидност реалног сектора је висока, изражен је дефицит јавних фондова, висок је ниво пореског дуга и неизмирених обавеза, а кредитна политика је рестриктивна, што уз раст каматних стопа и драстичан пад промета на тржишту капитала употпуњује суморну и забрињавајућу макроекономску слику. Политику Владе у овој сфери карактеришу нетранспарентни финансијски аранжмани са међународним институцијама, од којих Црна Гора има само краткорочну корист, а дугорочно велику штету. Финансијска политика са нивоа државне власти усмјерена је на вјештачко одржавање система јавних финансија и социјалног мира.
Демократска народна партија сматра да је у оваквој ситуацији неопходно спровести велики број мјера у области фискалне и монетарне политике, посебно у дијелу јавног дуга, буџетског дефицита, јавне потрошње и јавних прихода. Прије свега, потребно је уравнотежити буџет на начин да се повећа капитални а смањи текући буџет. Залажемо се да се изврши потпуна рационализација трошења буџетских средстава и повећа ниво фискалне дисциплине. Потребно је значајно унаприједити контролу наплате пореза, увести интерну ревизију на свим нивоима и строго санкционисати противзаконито трошење буџетских средстава. У том циљу, залажемо се да се уведе централни регистар фискалних каса. Потребно је усвојити сет пореских закона, којима би се извршила реформа пореске политике с циљем да постане стимулативна, прогресивна, децентрализована и праведна. Такође, залажемо се да се државне гаранције издају крајње рестриктивно. Потребно је упростити начин плаћања пореза и унаприједити систем управљања дугом. У области монетарне политике неопходно је ојачати нормативни и институционални оквир финансијског тржишта, појачати његов надзор, унаприједити капацитете ревизије, и до краја довести усклађивање прописа, који се односе на тржиште капитала, са стандардима и праксом Европске уније.
Пореска политика која се води у Црној Гори у директној је супротности са уставном одредбом, по којој је Црна Гора држава социјалне правде. Принцип социјалне правде подразумијева праведну расподјелу не само друштвеног богатства, већ и пореза и других намета од стране државе. Садашњи порески систем у Црној Гори је неправедан и намеће већи терет сиромашнима него богатима. Демократска народна партија се залаже да реформа пореског система у Црној Гори треба да буде спроведена на принципима социјалне правде. Увођење прогресивног опорезивања видимо као прву мјеру у том правцу. Свако треба да плаћа порез сходно величини економске моћи којом располаже. Сматрамо да пореске мјере, које држава предузима у циљу фискалне стабилизације и смањења јавног дуга, не смију бити такве да задиру у основна права, и доведу у питање елементарни животни стандард грађана. Политика наплате пореза мора почивати на принципу једнакости свих пред законом. Нећемо толерисати да одређени привредни субјекти, или моћни појединци, не измирују своје пореске обавезе. Снажно ћемо се залагати за елиминацију овог облика дискриминације и неправде, имајући у виду да се тиме, поред тога што се на тај начин крше закони и наноси штета буџету, успоставља и неравноправан положај субјеката на тржишту, и омогућава нелојална конкуренција која угрожава привредни развој. Залажемо се за усвајање низа закона, који ће имати за циљ да се опорезује екстрапрофит, и спријече малверзације у пореском систему. Успоставићемо праведан и ефикасан порески систем, који ће бити у функцији финансијске стабилности и привредног развоја.